REFORMÁTUS DUNAMENTI KISTÉRSÉGI DIAKÓNIA
MAJOSHÁZAI HOSPICE HÁZ
Házirend
2020
REDUKIDI
alapítva: 1996
Tartalomjegyzék
Majosházai Hospice ház célja 3
A Hospice ház alapvető működési adatai 3
A Hospice ház által nyújtott szolgáltatások köre 4
Textíliák mosása, vasalása, javítása: 5
A palliatív ellátást nyújtó nyújtó hospice ház beteg ellátás céljai 5
Társas kapcsolatok kiépítése 7
A Hospice ház alapfeladatát meghaladó programok, szolgáltatások köre 8
A Hospice házba hozható tárgyak köre: 9
Kapcsolattartás a hozzátartozókkal 9
Az együttélés általános szabályai 9
A Hospice házból való távozás rendje 10
Előre nem látható helyzetekben történő intézkedések 10
Korlátozó Intézkedésekre vonatkozó szabályzat a Majosházai Hospice házban 11
Kérem Önöket, hogy a Házirendet, amely a Hospice ház életének fontos szervezője szíveskedjenek figyelmesen elolvasni, megismerni, s olyan eszköznek tekinteni, amely biztosítani hivatott a Hospice ház kiegyensúlyozott, törvényi keretek közötti működését.
A Házirendet igyekeztünk oly módon kialakítani, hogy az egyéni kérések éppúgy helyet kapjanak benne, mint az előírások szerinti kötöttség. A Hospice házi jogviszony létrejöttekor a Házirendről szóban tájékoztatást kapnak; egy példánya pedig jól látható és hozzáférhető helyen ki van függesztve a Hospice házban.
Majosházai Hospice ház célja
Biztonságos, nyugodt életfeltételeket, személyre szóló, az egyéni szükségletekhez igazodó teljes körű ellátást, ápolást-gondozást, valamint mentális segítségnyújtást biztosítson az ellátást igénybe vevők számára.
A Házirend célja
- tájékoztatást nyújtani az alapvető szabályokról
- szabályozni a Hospice ház által nyújtott szolgáltatások körét, azok ellenőrizhetőségét
- a lakók és a dolgozók kapcsolatának humánus alapelveit előtérbe helyezve, meghatározni az együttélés normáit
- kialakítani a Hospice ház belső rendjét
- ismertetni a Hospice házi és az egyéni érdek/ vagyonvédelem szabályait
A Hospice ház alapvető működési adatai
Intézmény megnevezése: Majosházai Hospice ház
Székhelye: 2339 Majosháza, Zrínyi u. 96.
E-mail: diakoniamajoshaza@gmail.com
A Hospice ház fenntartójának neve: REDUKIDI
Telefonos elérhetősége: 06-20/584-4653,
Az fenntartó képviselő neve: Kontha Benőné
Vezető ápoló neve: Maróti Marianna
Telefonos elérhetősége: 06-20/247-8884
Titkárság: 06-20/247-1261
Nővér pult: 06-20-247-4022
A Hospice ház ellátási forma: fekvőbeteg ellátás
Férőhelyek működési engedély szerinti száma: 15 fő
Ellátotti kör: felnőtt hospice palliatív ellátás
Ellátási terület: Pest megye 32 települése
Egyedi azonosító: 028683
Szervezeti egység azonosító: 001074242
A Hospice ház által nyújtott szolgáltatások köre
Elhelyezési körülmények
A Hospice ház befogadóképessége: 15 fő
A lakószobák férőhely szerinti megoszlása:
Egyágyas szoba: 1 db
Kétágyas szoba: 7 db
A lakószobákban átlagosan 7m2 lakóterület jut egy főre. Minden szobához tartozik egy felszerelt, nővérhívóval ellátott, akadálymentesített fürdőszoba WC-vel.
Minden szobában, az ágyak mellett nővérhívó rendszer van.
A mozgáskorlátozottak részére külön mellékhelyiség került kialakításra a földszinten.
A főépület részben alápincézett, földszintes, részben tetőtér beépítéses.
A földszinten helyezkednek el az alábbi helyiségek: 7 kétágyas és 1 egyágyas kórterem, nővér szoba, orvosi-kezelő, fürdető, konyha mosléktárolóval, kápolna, kegyeleti, pihenő és irodahelyiségek, közösségi tér, veszélyes hulladék-tároló, szennyes tároló, takarítószer tároló, raktár helyiségek.
Emeleten helyezkednek el: férfi és női öltözők, zuhanyzók és WC helyiségek, pihenő szoba és fenntartói iroda. Szolgálatunk tervezi önkéntesek bevonását is a Hospice ház működtetése folyamán, ezért részükre külön öltöző helyiség került kialakításra.
A pince- gépészeti helyiségben az épület, fűtő és használati meleg víz ellátására szolgáló berendezések, kazánok kerültek elhelyezésre.
A Hospice ház építészeti kialakítása is olyan atmoszférát teremt a lakók számára, hogy az biztosítja a kiegyensúlyozott élet lehetőségét. Az épület korszerűen kialakított struktúrája eleve lehetőséget ad egyrészt a közösségi tevékenységek, másrészt pedig az élethez szükséges intimitás megéléséhez. A közösségi helyiségekben illetve a lakószobákban az akadálymentes közlekedés biztosított.
Felszerelt teakonyha áll a lakók rendelkezésére.
A közösségi térben az idős emberek igényeit figyelembe vevő, igényes, átgondolt bútorzat (szék, asztal, könyvespolcok) található.
A lakók pihenését, ki kapcsolódását ligetes kert biztosítja.
Étkezés/étkeztetés
Az Hospice ház napi ötszöri étkezést biztosít, melyből egy főétkezés főtt étel, az ellátottak egészségi állapotának, a vonatkozó előírásoknak megfelelően, higiénikus, kulturált körülmények között.
A Hospice ház melegítőkonyhával rendelkezik, az ételt más főzőkonyháról (áporkai Gyémántrózsa vendéglő, szerződésben foglaltak szerint) biztosítjuk.
Lakóink számára biztosítjuk:
- normál étrendet,
- szükség szerint speciális (pl. diétás, epekímélő, stb.) diétát
Az étkezések időpontja:
- reggeli: 08.00
- ebéd: 12.00
- vacsora: 17.00
Ha az étkezésben részesülő egészségi állapota indokolja, az orvos javaslatára az ellátott részére az Hospice ház diétás, vagy gyakoribb étkezést biztosít. Az étlap összeállításában a vezető ápoló, és a konyhás is részt vesz.
A fent meghatározott időpontokon túl a megjelölt helyeken étkezni csak igazolt távollét esetén, vagy csak külön kérésre lehet- igazodva a Hospice házban folyó munkához. Bárminemű észrevételt – amely az étkeztetéssel kapcsolatos a vezető ápolóval, vagy a fenntartóval tudnak közölni és megbeszélni lakóink.
Látogatók az élelmiszerek behozatalánál szíveskedjenek tekintettel lenni a lakók egészségi állapotára, valamint az élelmiszerek eltarthatóságára. Élelmiszert csak a szolgálatban lévő nővér tudtával lehet behozni, a lakó számára itt hagyni. Közvetlenül az ellátottaknál, csak hűtést nem igénylő, tartós élelmiszer lehet, jól látható szavatossági idővel ellátva. Könnyen romlandó élelmiszereket csak a látogatások időtartama alatt lehet elfogyasztani lakóinknak, az étkezésekre kijelölt helyeken; fekvő beteg látogatásakor természetesen a szobákban is. A hűtést igénylő élelmiszereket névvel ellátott műanyag dobozokban kell elhelyezni a Hospice ház folyosóján elhelyezett hűtőszekrényben, a szolgálatban lévő Hospice tudtával. A hozzátartozók gondnokok által vásárolt vagy csomagban küldött élelmiszereket a szolgálatban lévő ápoló aláírásával átveszi és kiosztja az érintett ellátottnak.
Ruházat, textília
A fenntartó lehetőséget biztosít az ellátottak számára saját textília használatára, (ágynemű, törülköző, ruházat.
Textíliák mosása, vasalása, javítása:
A tisztítást, a textília kezelését a Tüdőgyógyintézet Törökbálint biztosítja (lásd. szerződés)
A palliatív ellátást nyújtó hospice ház beteg ellátás céljai:
- adekvát fájdalomcsillapítással a betegek minél előbb megszabadítani súlyos fájdalmaitól, beleértve a sokszor problémás neuropátiás ill. mozgásindukálta fájdalmakat is
- megfelelő egyéb tüneti terápia alkalmazásával csökkenteni a beteg fájdalmain kívüli több kínzó tünetét (pl. hányás, székrekedés, fulladás, szájszárazság, testüregi folyadékgyülemek, vizenyők, vérzések, zavartság stb.)
- A romló szomatikus állapot mellett végrehajtani a társbetegségek (cukorbetegség, magas vérnyomás, szív -, veseelégtelenség, stb.) gyógyszerelésének módosítását
- gondos ápolással lehetőség szerint megakadályozni a fekvési szövődmények létrejöttét, ill. kezelni azokat, csökkenteni a tumoros sebek okozta kellemetlenségeket (bűzös váladékozás, vérzés, szociális izoláció stb.), segítséget nyújtani a különböző sztómazsák, katéterek ellátásban, ameddig csak lehet, megőrizni a beteg aktivitását, testi gyengesége, esetleg parézisek vagy csontáttétek ellenére is, biztosítani a beteg szájon át történő folyadékfelvételét az élete utolsó pillanatáig,
- csökkenteni az esetleges tartós immobilitásból fakadó izommerevséget, fájdalmakat, a nagyér ill. nyirokér nyomásából fakadó vizenyőket,
- megfelelő empátiás készséggel és kommunikációs technikák alkalmazásával oldani a beteg ill. családtagjainak szorongását, csökkenteni az erőteljes hárításból fakadó kommunikációs nehézségeket, a beteg megváltozott viselkedéséből származó familiáris konfliktusokat
- fekvővé váló, zavart vagy súlyos mozgásindukálta fájdalmakban szenvedő beteg részére tartós ápolást biztosítani
A hozzá kapcsolódó tevékenységek révén:
- telefonos tanácsadással segíteni a régió háziorvosait, önkormányzatait, családsegítő szolgálatait, az otthoni hospice ellátás és a Hospice házunk által gondozott betegeket, családtagokat, a kórházak szociális munkásaival.
Ápolási- gondozási feladatok ellátása:
Célunk olyan szakellátás, ami nem a betegség gyógyítása, hanem a gyógyíthatatlan szenvedő betegek fájdalmainak és egyéb kínzó tüneteinek megszűntetése vagy csökkentése, a betegek életminőségének javítása multidiszciplináris csoport segítségével.
A palliatív terápiás ellátás:
- Alapvető az életminőség javítása a megfelelő tüneti kezeléssel.
- Az ellátás holisztikus legyen, az egyén igényeire szabottan.
- Az ellátás a beteg döntésének, igényének feleljen meg.
- A megfelelő nyílt kommunikáció a beteg kívánságának megfelelően.
Célunk, hogy a terminális állapotú beteg minél teljesebb fizikai és pszichoszociális jólétet biztosítsa.
Az egészségügyi gondozást szerződéses jogviszony keretében foglalkoztatott orvos, valamint munkaviszony keretében foglalkoztatott ápolónők, egy osztályvezető ápoló segítségével biztosítják.
Az ellátás a nap huszonnégy órájában működik, folyamatosan az ápoló és kisegítő személyzet segítségével. (A végzettségük megfelel a 23/2012 EMMI rendeletnek, valamint a 37/2013 EMMI rendelet követelményeinek)
Egészségügyi szolgáltatás tevékenységi körében végzett szakápolási feladatok
- Perifériás vénakanül (branül) behelyezése, és ellátása.
- Szondán (nasogastricus, és percutan gastrostomán) át történő tápláláshoz és folyadékfelvételhez kapcsolódó szakápolási tevékenységek szövődményes esetben.
- Nasogastricus szonda behelyezése, cseréje.
- A tracheális kanül tisztítása, betét cseréje szövődményes esetben.
- Nőbetegeknél állandó katéter cseréjéhez vagy rendszeres katéterezéshez, gyógyszeres hólyagöblítéshez kapcsolódó szakápolói feladatok, hólyagkondicionálás.
- Folyadékpótló infúzió bekötése orvosi utasításra, továbbá az intravénás és elektrolitpótláshoz, parenterális gyógyszer beadáshoz kapcsolódó egyéb szakápolói feladatok.
- Műtéti területek (nyitott és zárt sebek) ellátása, sztomaterápia és különböző célt szolgáló drének kezelésének szakápolási feladatai.
- Sztomatoterápia szövődményes esetben, és szakma specifikus szájápolási tevékenységek műtét után. Dekubitálódott területek, fekélyek szakápolási feladatai III-IV. stádium (exsudációs, nekrotikus seb kezelése orvosi utasítás alapján).
- Betegség következményeként átmenetileg vagy véglegesen kiesett vagy csökkent funkciók helyreállításához, fejlesztéséhez vagy pótlásához kapcsolódó szakápolási feladatok:
- gyógyászati segédeszközök, protézisek használatának tanítása (ez esetben gyógytornász közreműködése, vagy konzultáció céljából elérhetősége szükséges);
- mozgás és mozgatás eszközei használatának tanítása.
- Tartós fájdalomcsillapítás szakápolási feladatai.
- Haldokló beteg szakápolása.
- EKG készítés orvosi utasítás alapján.
- Gyógyszeradagoló pumpa működtetése.
- Minden egyéb, orvos által elrendelt, és felügyelt szakápolási tevékenység.
A tárgyi feltételeknél a 60/2003. ESZCSM rendelet az irányadó (általános osztály feltételei, az ápolási osztály feltételei illetve kiegészülve az intézeti hospice-palliatív osztály feltételeivel)
Mentálhigiénés ellátás
Intézményünkben gondoskodunk az ellátást igénybe vevő személyek mentálhigiénés ellátásáról, melynek keretében biztosítjuk
- a személyre szabott bánásmódot
- a konfliktushelyzetek kialakulásának megelőzése érdekében az egyéni, csoportos megbeszélést
- a szabadidő kulturált eltöltésének feltételeit
- a szükség szerinti pszichoterápiás foglalkozást
- az ellátottak családi és társadalmi kapcsolatai fenntartásának feltételeit
- a gondozási tervek megvalósítását, a mindennapi életvitelhez szükséges szociális készség fejlesztését
- a hitélet gyakorlásának feltételeit
- segítjük, támogatjuk a Hospice házon belüli kis közösségek, társas kapcsolatok kialakulását és működését.
A mentálhigiénés ellátás feladata a Hospice házban élő idős embernél olyan személyiség-szerkezet fenntartása, amely alkalmassá teszi őt arra, hogy belső lelki harmóniáját megőrizve környezetébe be tudjon illeszkedni és ott békében éljen. Ennek érdekében minden ellátott részére az igények és a mentális állapot felmérése után gondozási tervet készítünk.
A mentálhigiénés ellátás keretében végzett feladataink:
- a társas kapcsolatok kiépítése a Hospice házon belül, a családdal és a társadalommal
- a mentális gondozás
- a környezet ártalmainak megelőzése
- a foglalkoztatás.
Társas kapcsolatok kiépítése
Társas kapcsolatok a Hospice házon belül az ellátottak és alkalmazottak között jöhetnek létre. ellátottak és az alkalmazottak közötti jó kapcsolat feltétele az, hogy az ellátottak bizalommal legyenek a nővérek iránt. A szakdolgozó minden esetben komoly, kiegyensúlyozott, türelmes, kedves és nem bizalmaskodó.
Az ellátott meghallgatására mindig módot kell találnia, panaszát komolyan kell venni, ha szükséges, megfelelően kell intézkedni.
A bizalom megnyerésének egyik döntő tényezője a titoktartás, ilyen magatartással a nővér megnyerheti a rábízott emberek bizalmát. Az Hospice ház dolgozóin keresztül nem kerülhet nyilvánosságra a Hospice házban történt esemény még akkor sem, ha annak tartalma a törvény szerint nem is tartozik a titoktartási kötelezettség alá.
A Hospice házban élők közötti társas kapcsolatok sajátosan alakulnak.
Az ellátottak körében igen gyakori az izoláció (elkülönülés), mely az idős ember alkalmazkodó képességének és aktivitásának csökkenése miatt alakul ki. Ezért a szakembereknek segítséget nyújtanak ahhoz, hogy az ellátottak között baráti kapcsolatok jöjjenek létre, és ne forduljanak elő értelmetlen viták, beilleszkedési zavarok.
Segíthet a gondok megoldásában, ha az ellátottak a lakóhelyükhöz közel fekvő Hospice házba kerülnek. Megkönnyíti a beilleszkedést a régi ismerősökkel való találkozás. A beköltöző személy fogadását körültekintően készítjük elő.
Figyelembe vesszük az idős ember csökkent alkalmazkodási képességét, szorongását és a környezetváltozás terheit.
Az új ellátásban részesülő személy barátságos fogadtatást vár a Hospice ház dolgozóitól és lakótársaitól. A mentálhigiénés munkatárs és az osztályvezető főnővér az új ellátottat bevezetik a Hospice ház életébe, a szobatársaknak bemutatják. A beszélgetések során a szakemberek képet kapnak az ellátott előéletéről, testi és lelki állapotáról. A foglalkoztatás különböző formába való bekapcsolódáskor jól működő csoportok alakulhatnak ki.
Kapcsolat a családdal
A Hospice házon belüli családias légkör kialakítását segíti elő, ha az ellátottak megtartják, illetve felelevenítik kapcsolataikat a régi környezetükkel, gyermekeikkel, rokonaikkal, barátaikkal.
Az ápolók figyelemmel kísérik, hogy a rájuk bízott emberek kapnak-e levelet vagy érkeznek-e hozzájuk látogatók. Ha ez ritkul, vagy elmarad, a szakemberek elősegítik a családi kapcsolatok visszaállítását, ápolását, fenntartását.
Amennyiben az ellátottak egészségi állapota lehetővé teszi, segítséget nyújtunk ahhoz, hogy távollétüket a családjuk körében töltsék. Törekszünk arra, hogy a távollét időpontja lehetőleg a nagyobb családi ünnepek idejére essen.
Kapcsolat a társadalommal
A Hospice ház ellátottai jelentősen elszigetelődnek a társadalomtól. A mentálhigiénés csoport tagjai tudatosan szerveznek olyan programokat, melyeken iskolák, óvodák adnak műsort.
Mentális gondozás
A mentálhigiénés szakember munkája során segít az ellátottaknak:
– a függőség
– a szorongás érzésének és
– az öregségtudat, a betegségtudat kóros élményének leküzdésében
– az izoláció felismerésében és leküzdésében.
A Hospice ház alapfeladatát meghaladó programok, szolgáltatások köre
1. Intézményünkben a pedikűrt, manikűrt, masszázst és a fodrászati teendőket külön díjazás ellenében az ellátott saját költségére – külső szakemberek látják el.
2. Kozmetikumok, márkásabb tisztálkodási szerek beszerzése a lakók igényeinek megfelelően, saját költségükön biztosítható.
3. Gyógyászati segédeszköz ellátás keretében a Hospice ház vállalja a vényre felírt test távoli illetve testközeli segédeszközöknek az ellátott költségén történő beszerzését.
4. Amennyiben a lakók igénylik, szervezünk múzeumlátogatásokat, kirándulásokat, szintén saját költségükre. Részt vehetnek más intézmények által szervezett rendezvényeken, karácsonyi előadásokon.
Érték- és vagyonmegőrzés
A Hospice ház lakóinak joguk van értéktárgyaikat, pénzüket maguknál tartani, saját felelősségükre. Amennyiben a lakó igényli, az fenntartó gondoskodik a Hospice házba bevitt vagyontárgyak, személyes tárgyak és értékek megfelelő és biztonságos elhelyezéséről. A Hospice ház jelen Házirendben szabályozza figyelemmel a raktározási és elhelyezési lehetőségekre – hogy az ellátást igénylők milyen nagyságú, illetve milyen mennyiségű, a Hospice házi élethez szükséges, azzal összefüggő személyes tárgy intézménybe történő bevitelére jogosultak.
Az egyéni és közösségi vallásgyakorlásra vonatkozó szabályok
A Hospice ház küldetésének megfogalmazásával meghatározásra kerülnek azok az erkölcsi normák, magatartási szabályok, szakmai célok, melyeket a mindennapi munkánk során követni kívánunk.
A Hospice ház egyházi hátteréből adódóan kiemelkedő szerepe van a lelkigondozásnak.
Az épület központjában lévő kápolna rendszeres református istentiszteletet tartunk, ahol a lakók és a hozzátartozók, valamint a dolgozók is részt vehetnek. A római katolikus vallású lakók számára havonta katolikus szentmise lesz.
Lakók biztonsága
A Hospice ház dolgozói folyamatos munkarendben dolgoznak, ezért a lakók sosem maradnak személyes gondoskodás, illetőleg ellátás nélkül a tűzvédelem érdekében az épület tűzjelzővel felszerelt.
A Hospice házba hozható tárgyak köre:
- Beköltözés tárgyi feltételei
- 1 havi gyógyszer, pelenka,
- Tisztasági csomag (tusfürdő, sampon, balzsam, fogkefe, fogkrém, protézis ápolási felszerelés, testápoló, fürdőpapucs, borotva, borotva hab, villany borotva, nedves törlőkendő, konyhai papírtörlő, Medifleur, Bepanten, Neogranormon, Sudokrém ill. más felfekvést megelőző krém)
- szondán át táplált lakó esetén a szonda tápszer.
- 4 váltás felsőruházat (pl. póló, kardigán)
- 4 váltás gumis derekú nadrág, ami könnyen felhúzható
- kabát, sapka, kesztyű (évszaknak megfelelő kinti öltözet)
- 4 váltás hálóruha
- 4 váltás fehérnemű (zokni, harisnya)
- 1 köntös
- 4 törülköző
- benti papucs, kinti cipő
- személyes tárgyak: TV, pléd, dekoráció ágytakaró, kispárna, ágynemű, mobiltelefon stb.)
- a személyes holmikba az ágyon található számot kérjük textil filccel feltűntetni, ami a mosást bírja, így védve a személyes holmik összecserélését.
Az fenntartóvel egyeztetve:
- bútor, kerékpár, nyugágy.
A Hospice ház csak a megőrzésre leadott tárgyakért tud felelősséget vállalni. A nem közösségi célokat szolgáló bevitt tárgyak karbantartásáról, esetleges javíttatásáról a lakónak /hozzátartozónak/ törvényes képviselőnek kell gondoskodnia saját költségére. Rádió, televízió, DVD, magnó, lemezjátszó hallgatása olyan hangerővel történhet csak, amely más lakó nyugalmát, illetve a normális munkavégzést nem zavarja.
Kapcsolattartás a hozzátartozókkal
Hospice házunkban fontosnak tartjuk a családdal, barátokkal való kapcsolattartást, a kapcsolatfelvétel lehetőségének biztosítását lakóink számára. Nővér telefon: 13-15.00 között 06-20-247-4022
A látogatási idő egész ideje alatt a látogatókra is vonatkoznak a Házirendben meghatározott viselkedési normák, az egyén tisztelete, a kommunikáció megfelelő módja.
A Hospice ház látogatási időt nem határoz meg, a jelenlegi helyzetre tekintettel kérjük a főnővérrel engedélyeztetési eljárás keretében megegyezni a látogatási időről.
Az együttélés általános szabályai
Hospice házban lakó csak érvényes Megállapodással rendelkező személy lehet, aki a Házirendet megismerte és tudomásul vette. Minden, a Hospice ház területén tartózkodó személlyel szembeni alapvető elvárás, hogy tiszteletben tartsa a másik ember alapvető emberi jogait, emberi méltóságát, az emberi kapcsolatok általánosan elfogadott normái szerint éljen és viselkedjen, valamint olyan magatartást tanúsítson, amely nem sérti mások nyugalmát, személyiségi jogait. A délutáni, hajnali időszakokban, valamint este óra után fennjáró betegeink és a dolgozók oly módon közlekedjenek, hogy másokat ne zavarják, illetve az előírt munkát ne akadályozzák. A lakóknak a közösségi együttélés természetes korlátjait figyelembe véve, joguk van megszokott életvitelük és életrendjük folytatására oly módon, hogy azzal másokat ne zavarjanak, jogaikat ne korlátozzák, valamint a szükséges ellátásuk megvalósítása elé nem gördítenek akadályt, annak kivitelezésében részt vesznek. Mentális állapotuk nem lehet akadálya a megfelelő kommunikációnak, dolgozóink minden körülmények közt igyekszenek ezt megadni, ám munkájuk során őket is megilleti az emberi tisztelet, emberi méltóságuk tiszteletben tartása.
A Hospice házból való távozás rendje
A pandémia ideje alatt intézményből távozás nincs, vagy ha igen, akkor a visszavétel 2 negativ covid PCR-teszt szükséges. Járvány időszakon kívül egyedi elbírálás alapján intézményi orvos és vezető ápolóval egyeztetve.
Dohányzás
A tűzvédelmi és biztonsági szabályok betartásával dohányozni csak a kijelölt helyeken lehet!
E szabálytól való eltérés a Házirend súlyos megsértésének minősül!
Kártérítési kötelezettség
A Hospice ház felszereléseinek, eszközeinek, a mindennapi munkához szükséges alapanyagoknak, bútorainak épségéért és megőrzéséért úgy a gondozottak, mint a dolgozók anyagilag egyaránt felelősek. A károkozást az fenntartó minden esetben kivizsgáltatja, arról jegyzőkönyvet készíttet. A lakó köteles a szándékos vagy súlyos gondatlan károkozással, eltulajdonítással okozott kárt megtéríteni.
Előre nem látható helyzetekben történő intézkedések
Fertőző megbetegedés, tűzeset alkalmával a vonatkozó hatályos jogszabályi rendelkezésekben foglaltak az irányadók.
Jogorvoslati lehetőség
A lakók jogainak, érdekeinek érvényesülését segítő feltételek és eljárások rendje:
A lakó és hozzátartozó, ill. törvényes képviselő panasszal élhet az intézmény fenntartójánál, a Hospice házi jogviszony megsértése, különösen személyiségi jogainak, kapcsolattartásának sérelme, továbbá a Hospice ház dolgozóinak szakmai, titoktartási és vagyonvédelmi kötelezettségeinek megszegése esetén, illetve az ellátás körülményeit érintő kifogások orvoslása érdekében.
Az ellátott jogi képviselő
Elérhetősége: Mandel Gizella
E-mail: gizella.mandel@ijb.emmi.gov.hu
Tel: 06-20-4899-595
Betegjogi képviselő:
Megléczné Ocsenás Mária
Tel: 06-20-4899-658
E-mail: maria.ocsenas@ijb.emmi.gov.hu
Az ellátottjogi képviselő feladatai
a) megkeresésre, illetve saját kezdeményezésre tájékoztatást nyújthat az ellátottakat érintő legfontosabb alapjogok tekintetében, a Hospice ház kötelezettségeiről és az ellátást igénybevevőket érintő jogokról,
b) segíti az ellátást igénybevevőt, törvényes képviselőjét az ellátással kapcsolatos kérdések, problémák megoldásában, szükség esetén segítséget nyújt a Hospice ház és az ellátott között kialakult konfliktus megoldásában,
c) segít az ellátást igénybe vevőnek, törvényes képviselőjének panasza megfogalmazásában, kezdeményezheti annak kivizsgálását az fenntartójánál és a fenntartónál, segítséget nyújt a hatóságokhoz benyújtandó kérelmek, beadványok megfogalmazásában,
d) a jogviszony keletkezése és megszűnése, továbbá az áthelyezés kivételével eljárhat a Hospice házi ellátással kapcsolatosan az fenntartójánál, fenntartójánál, illetve az arra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságnál, és ennek során – írásbeli meghatalmazás alapján – képviselheti az ellátást igénybevevőt, törvényes képviselőjét,
e) az fenntartójével történt előzetes egyeztetés alapján tájékoztatja a szociális intézményekben foglalkoztatottakat az ellátottak jogairól, továbbá ezen jogok érvényesüléséről és a figyelembevételéről a szakmai munka során,
f) intézkedést kezdeményezhet a fenntartónál a jogszabálysértő gyakorlat megszüntetésére,
g) észrevételt tehet a Hospice házban folytatott gondozási munkára vonatkozóan az fenntartójánál,
h) amennyiben az ellátottak meghatározott körét érintő jogsértés fennállását észleli, intézkedés megtételét kezdeményezheti a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságok felé,
i) a korlátozó intézkedésekre, eljárásokra vonatkozó dokumentációt megvizsgálhatja.
(Szt. 94/K.§(2))
Korlátozó Intézkedésekre vonatkozó szabályzat a Majosházai Hospice házban
Amennyiben az ellátott veszélyeztető vagy közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsít, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény vonatkozó rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
Minimum rendelet. 5. § (9) bekezdése, amely szerint „Értelmi fogyatékosság és demencia következtében tartós veszélyeztető magatartást mutató, szabad mozgásukban folyamatosan korlátozott pszichiátriai betegeknél az osztály, a részleg és az intézet elhagyásának megtagadása és megakadályozása, az intézet területén történő mozgás korlátozása esetén – ide nem értve a (8) bekezdés szerinti fizikai korlátozásokat – a (7) bekezdés szerinti felülvizsgálatot, dokumentációt és jelentést 168 óránként kell elvégezni.
Korlátozó Intézkedés elrendelésének szabályait az 2 sz. melléklet tartalmazza.
Rögzítésnél követendő irányelvek:
- a rögzítésre használt eszköz minden esetben kizárólag a tolókocsiba rögzíthető hám lehet (ez megakadályozza a végtag elszorítását),
- a rögzítést – állapottól függően – két óra múlva lazítani kell,
- a rögzítés erőssége a szükséges minimalizáció elvét kövesse: a végtag, az adott ízület normálmozgási tartományon belüli tartása fontos követelmény, rögzítés alatt folyamatos felügyeletet szükséges biztosítani, mely során a lakó állapotváltozását figyelni, jelezni és dokumentálni kell, illetve a szükséges terápiás reakciókra, változásokra figyelemmel kell lenni,
- rögzítés esetén biztosítani kell a lakó viszonylagos kényelmét, nyugalmát, és figyelmének
- elterelésével, beszélgetéssel törekedni kell arra, hogy a kritikus helyzet megszűnjön,
- fontos a lakó állandó tájékoztatása, és a vele való folyamatos kommunikáció.
Adatkezelés és adatvédelem
A Majosházai Hospice Ház (mint Adatkezelő) kiemelten fontosnak tartja a természetes személyek (Érintettek) adatkezeléshez kapcsolódó jogainak tiszteletben tartását és érvényre juttatását. Az Adatvédelmi és Adatbiztonsági Szabályzatban leírtak szerint gyűjti, kezeli, használja és dolgozza fel az ellátottak, hozzátartozók/törvényes képviselők, munkatársak, valamint egyéb partnerek személyes adatait.
A Majosházai Hospice Ház az Érintettek személyes adatainak kezelése, nyilvántartása, feldolgozása és esetleges továbbítása során minden esetben az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 rendelete (GDPR), a 2011. évi CXII. tv. (Info. tv.), valamint az adatvédelemre vonatkozó egyéb vonatkozó, hatályos jogszabályi rendelkezések alapján jár el.
Az Adatkezelő adatvédelemmel, adatkezeléssel, adatbiztonsággal és információbiztonsággal kapcsolatos vezetését
• elsődlegesen az Adatkezelő irányítását ellátó képviselő önállóan,
• másodlagosan az adatvédelmi tisztviselő és a képviselő együttesen látják el.
Intézményünkben térfigyelő kamerarendszer működik /6 helységben/
Záró rendelkezések
Az fenntartójának a feladata és kötelezettsége gondoskodni arról, hogy a Hospice ház lakói, látogatói, illetve annak dolgozói a Házirendben foglaltakat megismerjék, maradéktalanul betartsák, munkájukat ezek alapján végezzék
A Hospice ház műszaki berendezéseinek zavartalan működése mindenki számára fontos. A meghibásodást haladéktalanul jelenteni kell, a berendezések kezelését szakavatott kezekre kell bízni.
A megfelelő működés érdekében a takarékosság elemi szabályait mindenkinek be kell tartani.
A Házirend súlyos megsértése esetén az fenntartója kezdeményezheti a gondozott intézményi jogviszonyának megszüntetését, melynek jóváhagyása, a fenntartó hatásköre.
Mellékletek:
- sz. melléklet: Területi ellátási kötelezettség
- sz. melléklet: Korlátozó Intézkedések Szabályzata
Jelen Házirendet a Fenntartó jóváhagyta, hatályba lépésének napja: 2020. október 1.
Majosháza, 2020. október 1 .
Kontha Benőné Dr. Kováts Lajos Maróti Marianna
Fenntartó Palliatív orvos Vezető ápoló